Vienna_Winter

در کشور اتريش تقریبا 18 دانشگاه و 110 موسسه آموزش عالی وجود دارد و زبان ملی و رسمی تدريس در اين دانشگاه ها و موسسات آلمانی و در بعضی از رشته ها انگلیسی می باشد. البته در دوره ی دکترا و در بعضی از دانشگاه های خصوصی می توان به زبان انگلیسی تحصيل کرد .تحصيل در دانشگاه های اتريش برای دانشجويان خارجی و از جمله ایرانی ها رايگان است .
برای اخذ پذيرش در دانشگاه های اتريش متقاضی میبایست دانشجوی رشته مورد نظر در کشور خود باشد و یا مدرک تحصيلی او در کشوری که آن را کسب کرده است  برای ورود به دانشگاه کافی است . به عبارت ديگر ديپلم دبیرستان به تنهايی قابل قبول دانشگاه های اتريش نيست و متقاضی باید  قبولی در کنکور دانشگاه (سراسری یا دانشگاه آزاد) در رشته  و مقطع مورد نظر را  دارا باشد.
دانشجويانی که در دانشگاه  های ایران به تحصيل اشتغال دارند و یا داشته اند، بايد گواهی صادره از دانشگاه و ریزنمرات مهر وموم شده ی خود ارايه دهند. در اين گواهی بايد منعکس باشد که فرد متقاضی از ادامه تحصیل منع نشده است.
مدارس عالی فنی در اتریش (Fachhochschulen – FH’s)، دانشکده های هنرهای عالی اتریش، و دانشگاههای اتریش در بعضی از رشته ها (مانند پزشکی، داروسازی، اقتصاد و روانشناسی) امتحان ورودی دارند که شامل امتحان کتبی میشود و مصاحبه حضوری نيز برگزار می کنند. خود متقاضی باید در این امتحان شرکت کند.علاوه بر این مراکز آموزش عالی در اتريش سهمیه برای پذيرش دانشجوی خارجی دارند و برآوردن تمامی شرایط برای اخذ پذیرش به معنی دریافت بدون چون و چرای آن نمی باشد.

دانشجويان خارجی در اتریش بايد  پس از ثبت نام در دانشگاه  برای آموختن زبان آلمانی و در اکثر موارد  در صورت پایین بودن  نمرات چهار سال  دبیرستان در دروس اصلی و مرتبط با رشته  تحصیلی انتخاب شده، برای این دروس، يک دوره يک ساله تا دوساله ی پيش دانشگاهی (Vorstudienlehrgang) را نیز بگذرانند.

تحصیلات دانشگاهی در اتریش :

مراکز آموزش عالی در کشور اتريش شامل دانشگاه ها، دانشکده های هنرهای عالي، مدارس عالی فنی و کالج های تخصصی دو تا سه ساله می باشد. مراکز آموزش عالی اتريش در زمينه هنر و موسيقی از فویترین مراکز هنری در اروپا و دنیا بشمار می آیند
از سال 1994 ميلادی تا کنون بيش از 40 مدرسه عالی فنی مجوز تاسيس گرفته اند که در رشته های مختلف دوره های 4 ساله لیسانس (کارشناسی) برگزار می کنند. تفاوت مدارس عالی فنی اتریش با دانشگاه های  آن در کاربردی و حرفه ای بودن تحصيلات است. در پايان دوره ها دانشجو بايد يک دوره شش ماهه تا يک ساله کارآموزی را در مراکز گوناگون بگذراند. شرط ورود به مدارس عالی فني، همان شرط ورود به دانشگاه هاست و در مواردی مدارک حرفه ای نيز مورد توجه قرار می گيرند.

 متقاضیانی که قصد اقدام برای اتریش را دارند پس از مشاوره یا تکمیل فرم ارزیابی رایگان میتوانند ظرف حداکثر ۱هفته نتیجه استعلام مدارک خود را از دانشگاه های اتریش توسط نمایندگان ما دریافت کنند .

در اتریش 14 دانشگاه مورد تایید وزرات علوم ایران و وزارت بهداشت داریم که ممتاز هستند که 12 تایید وزارت علوم و 2 تا تایید وزارت بهداشت می باشند در مقطع لیسانس تمامی رشته ها به زبان آلمانی برگزار میشود  و احتیاجی به مدرک زبان ندارند و در مقطع فوق لیسانس و دکترا هم اکثر رشته ها به زبان آلمانی برگزار مبشوند و رشته هایی که به زبان انگلیسی برگزار میشوند  محدود است  و  حتما باید مدرک زبان ارائه بدهند شایان ذکر است دانشگاه های  خصوصی ها به انگلیسی برگزار می کنند . تحصیلات لیسانس در اتریش با دریافت مدرک و طول دوره ۴-۳ سال می باشد. پیش نیاز تحصیلات فوق لیسانس در اتریش ، تکمیل موفقیت آمیز دوره لیسانس می باشد.  طول مدت دوره کارشناسی ارشد در اتریش ۲-۱ سال است.تحصیلات دکتری در اتریش مستلزم تکمیل موفقیت آمیز دوره فوق لیسانس می باشد. علاوه بر این دانشجو بایستی قابلیت انجام تحقیقات به صورت مستقل را از خود نشان دهد. این دوره جداقل دو سال به طول می انجامد و با دریافت مدرک دکترا به پایان خواهد رسید.

رشته های هنری  اکثرا آزمون عملی دارند  که ابتدا دعوت نامه می دهند که اگر متقاضی در آزمون قبول شود پذیرش می دهند . رشته روانشناسی نیز آزمون دارد .رشته های مدیریت و گرایشهای آن با حسابداری چه به زبان آلمانی  چه انگلیسی مدرک زبان را نیاز دارد .

 

دانشگاه های اتریشی مورد تایید وزارت علوم ایران :

1.    دانشگاه وین ( ممتاز )

2.     دانشگاه گراتس ( ممتاز )

3.     دانشگاه اینسبورک ( ممتاز )

4.    دانشگاه سالزبورگ( ممتاز )

5.     دانشگاه تکنیک وین ( ممتاز )

6.    دانشگاه تکنیک گراتس ( ممتاز )

7.     دانشگاه لوین ( ممتاز )

8.    دانشگاه بوکو وین ( ممتاز )

9.    دانشگاه دامپزشکی وین ( ممتاز )

10.   دانشگاه اقتصاد و تجارت وین ( ممتاز )

11.  دانشگاه لینز ( ممتاز )

12.   دانشگاه کلاگینفورت ( ممتاز )

دانشگاه های اتریشی مورد تایید وزارت بهداشت ایران :

1.    دانشگاه پزشکی وین

2.    دانشگاه پزشکی گراتس

 

هزینه تحصیل در اتریش :

تحصیل در دانشگاه های اتریش از ترم زمستانی 2001 برای دانشجویان خارجی رایگان نیست و ترمی 380 یوروشهریه تحصیلی دریافت می گردد .

تامین هزینه های تحصیلی بوسیله کار ضمن تحصیل در اتریش امکان پذیر نیست مگر آنکه دانشگاه با توجه به نمره های بالای دانشجویان خارجی به آنها در خود محیط دانشگاه کار دهد. اخذ پذیرش برای ادامه تحصیل در دانشگاه های اتریش شرط اعطای ویزا از سوی دولت اتریش است. برای ورود به دانشگاه های اتریش داوطلب باید دانشجوی رشته مورد نظر در کشور خود باشد،به عبارت دیگر دیپلم به تنهایی قابل قبول دانشگاه های اتریش نیست .

شهریه دانشگاه

ترمی17  تا 750 €

زندگی در خوابگاه؛ سوييت يا آپارتمان

250 – 400 € ماهيانه

رفت و آمد

50 € ماهيانه

بیمه‌ دانشجویی

30 € ماهيانه

غذا

200 – 300 € ماهيانه

موارد شخصی، کتاب، و تفریحات

100 – 150 € ماهيانه

دانشگاههای خصوصی هزینه های بالای دارند تقریبا ترمی 3000 تا 5000 یورو هزینه دانشگاههای خصوصی است

هزینه زندگی :

هزینه زندگی دراتريش ساليانه 8000 الی 9000 يورو می باشد که اين هزينه باید برای اخذ ويزای تحصيلی  یا به صورت ساپورت مالی  یا وجه پرداخت شده به یک حساب بانکی در اتریش ارائه شود.

هزینه پانسیون با اتاقی مستقل تقریبا از 180 یورو تا 350 یوروست البته بسته به امکانات پانسیون دارد . و هزینه خورد و خوراک حدودا 200 تا 350 یورو در ماه است که هزینه خورد و خوراک کاملا به خود شما و شان زندگیتان بستگی دارد .

تامين  بخشی  ازهزينه ی تحصيل بوسيله کار ضمن تحصيل در اتريش رسماً امکان پذير است ولی عملا بسیار سخت!  برای این منظور فرد دانشجو باید کارفرمایی پیدا کند که برای او از اداره کار، تقاضای اجازه ی کار کند. اما دریافت همین مجوز کار هم، که رسماً «کمتر از پاره وقت» نامیده می شود، به هیچ وجه کار ساده ای نیست. طبق قوانین جاری، کار کردن برای دانشجویان خارجی با درآمدی بیش از 374,02 یورو در ماه ممنوع است. قبل از دریافت این اجازه ی کار لازم است ثابت شود که برای آن شغل، یک فرد اتریشی جویای کار و واجد شرایط و یا یک فرد خارجی  دارای اجازه کار که  بیکار و واجد شرایط است  وجود ندارد. بعنوان مثال شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا که در اتریش جویای کار هستند در اولویت بالاتری نسبت به دانشجویان خارجی قرار دارند. بضی از دانشگاه ها با توجه به نمره های بالای دانشجويان خارجی به آنها در خود محيط دانشگاه کارمی دهند.

سکونت در آپارتمان (اجاره) به دلیل هزینه های برق, سیستم حرارتی, اینترنت و سایر رسانه های ارتباطی در متراژ مشابه با خوابگاه به مراتب بالاتر است, هرچند هزینه اجاره خالص خانه در نگاه اول با هزینه خوابگاه یکسان به نظر میرسد. در هر دو مورد, خوابگاه و آپارتمان , مقدار سه برابر اجاره ماهانه به عنوان پیش پرداخت باید پرداخت گردد. این مبلغ موقع فسخ قرارداد به شرط عدم آسیب جدی به آپارتمان یا اتاق برگردانده میشود.سایر هزینه ها مانند موارد شخصی، کتاب، و تفریحات: ۱۰۰ تا ۲۵۰ یورو در ماه برآورد میشود .

تقویم دانشگاهی در اتریش :

سال تحصیلی از اول اکتبر شروع شده،و  در  30  ژوئن سال بعد به اتمام می رسد و شامل:
یک ترم زمستانی از اول اکتبر تا سی ام ژانویه و یک ترم تابستانی از ابتدای مارس تا سی ام ژوئن میباشد.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش از اتریش :

در ابتدا باید توجه داشته باشید که مهلت تقاضانامه تحصیلی برای ترم زمستانی اول سپتامبر و برای ترم تابستانی اول فوریه است و تمامی مدارک مورد نیاز باید تا این تاریخ به دانشگاه رسیده باشد. این تاریخ ها غیرقابل تمدید هستند. با توجه به اینکه مراحل بررسی پرونده های داوطلبان به زمان زیادی احتیاج دارد، توصیه می شود که داوطلبان مدارک خود را هر چه زودتر به ما  ارایه کنند. رشته های تحصیلی ای که احتیاج به آزمون ورودی دارند (دانشگاه های پزشکی، دانشگاه و دانشکده های هنر): مهلت تقاضای شرکت در آزمون ورودی برخی رشته ها تا ۶ ماه پیش از آغاز ترم تحصیلی می باشد. پس بسیار مهم است که داوطلب در فرصت کافی به آماده کردن مدارک مورد نیاز اقدام کند.
مجددا اذعان میداریم  مهمترین شرط در گرفتن پذیرش از دانشگاه های اتریش قبولی در همان رشته در یکی از دانشگاه های ایران و داشتن گواهی اشتغال به تحصیل است. این مسئله اصلی ترین شرط برای گرفتن پذیرش است. در واقع دانشگاه های اتریش قبولی در کنکور ایران را به منزله امتیاز اصلی دادن پذیرش تحصیلی می دانند و پس از آن معدل و نمرات شخص مورد بررسی قرار می گیرد. نداشتن گواهی اشتغال به تحصیل در ترم جاری در رشته مورد درخواست در ایران به منزله نگرفتن پذیرش می باشد. معمولا بین 4 هفته تا 6 هفته طول می کشد تا دانشگاه پس از دریافت مدارک نتیجه را با پست ارسال کنند.
در مورد رشته های هنر, قبولی در آزمون عملی ورودی نیاز است. و تا قبل از شرکت در آزمون هیچ پذیرشی ( اعم از رسمی و غیر رسمی) به دانشجو داده نمیشود. حضور فرد در آزمون الزامی است ( فرستادن نمونه کار کافی نمیباشد).تاریخ برگزاری آزمونهای عملی هر ترم در وب سایت دانشگاه اعلام میشود. برای ورود به اتریش جهت شرکت در آزمون ورودی نیازمند دعوتنامه نمی باشید. فقط کافی است برگه  داوطلبان شرکت در آزمون ورودی را پر کرده برای ما  ارسال نمایید. برگه  تایید دانشگاه دال بر شرکت شما در آزمون ورودی که همراه با تاریخ برگذاری آزمون است برای شما حکم دعوتنامه را دارد و سفارت اتریش در ایران با این برگه به شما ویزای ورود جهت شرکت در آزمون ورودی را ابلاغ می نماید .

 • ترجمه و کپی پیوست شده ی مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات آن

 • ترجمه و کپی پیوست شده ی مدرک دیپلم و ریز نمرات آن .

 • ترجمه و کپی پیوست شده ی گواهی دانشگاه مبنی بر اینکه در ترم جاری دانشجوی تمام وقت و رسمی آن دانشگاه هستید و از ادامه تحصیل منع نشده اید.

 • ریز نمرات مهر و امضا شده ی دروسی که تا به حال در دانشگاه گذارنده اید به زبان انگلیسی و یا ترجمه ی آن.

 • ترجمه و کپی پیوست شده ی مدرک فوق دیپلم، لیسانس یا فوق لیسانس و ریز نمرات مهر و امضا شده ی آنها.

 • گواهی زبان آلمانی ( در صورتیکه دوره ی زبان آلمانی گذارنده اید )

 • ترجمه رسمی مدارک باید به تایید سفارت اتریش در آید .

 

مهلت ثبت نام و تحویل مدارک :

برای ترم تابستانه تا 1 فوریه و زمستانه تا 1 سپتامبر
مدت زمان گرفتن پذیرش بین 6  تا 8 هفته

مدارک لازم جهت روادید تحصیلی در اتریش:

بررسی درخواست روادید بطورمعمول بین 4 تا 6 ماه بطول می انجامد.
•    فرم درخواست ویزای دانشجویی به زبان آلمانی که بطور کامل و خوانا پر شده و شخصا امضاء گردیده باشد
•    پاسپورت با مدت اعتبار کافی ( حداقل 6 ماه از تاریخ درخواست روادید ) و فتوکپی از تمام صفحات مندرج آن
•    شناسنامه
•    تعهد نامه مالی از شخصی در اتریش یا خود متقاضی در اتریش به نام خود حساب باز کرده و مبلغ 10000 یورو به حساب ؛ پول گذاشته باشد و یا در حساب بانکی ارزی و شخصی در ایران ؛ مبلغ فوق را به مدت کوتاه گذاشته و سپس تایید آن را از بانک گرفته و به سفارت ارایه دهد.
•    اصل و فتوکپی از پذیرش دانشگاه در اتریش
•    اصل و کپی مدارک تحصیلی دبیرستانی و دانشگاهی متقاضی در ایران
•    گواهی عدم سوء پیشینه
•    2 قطعه عکس

موارد زیر از شخص تضمین کننده مورد نیاز می باشد:

•    Meldezettel (گواهی محل سکونت)
•    Mietvertrag oder Grundbuchauszug (اجاره نامه یا کپی سند منزل)
Arbeits- und Gehaltsbestätigung ( گواهی اشتغال به کار و گواهی حقوق)

 

 

شرکت نوباوران مشاور و راهنمای شما درزمینه تحصیل در اتریش خواهد بود .برای کسب اطلاعات بیشتر و یا تعیین وقت مشاوره حضوری از فرم ارزیابی رایگان زیر استفاده نموده و یا با موسسه تماس حاصل فرمایید.

 

 

5 Comments

 1. hilda

  با سلام
  ببخشید مدرک قبولی دانشگاه های غیر دولتی ایران رو هم قبول دارن؟
  میشه لطف کنید در مورد آزمون عملی موسیقی بیشتر توضیح بدین
  امتحان ب چه صورته؟ باید ساز خاصی رو به صورت حرفه ای بلد باشیم یا آشنایی کافیه؟
  خیلی ممنون میشم اگه جواب بدین.

 2. niloofar

  Slm bebakhshid man alan sale akhare dabirestanam o konkoro emsal midam mikhastam beporsam chon hamintor ke godtin javabe paziresh o visa chand mah tool mikeshe man bayad daneshgah inja beram ya na sabr konam ke hamun vorodie karshenasim az unja bashe?
  Mamnon

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *