از آنجا که طبق معمول پزشکی در لیست مثبت است، یه روند کلی از مراحلی که یه پزشک خارجی باید در دانمارک بگذراندرا در ادامه شرح خواهیم داد.

برای مهاجرت به دانمارک دانستن زبان انگلیسی حتی در حد آیلتس ۵ کافیست! اما برای پیدا کردن کار در هر رشته ای و خصوصا پزشکی دانستن زبان دانمارکی الزامی می باشد. امتحانات زبان دانمارکی دارای ۳ سطح بوده که سطح اول فقط مکالمه و برای افراد بی سواد ارائه میشود، سطح ۲ برای افراد با سواد معمولی و در حد خواندن و نوشتن و مکالمات روزمره می باشد و سطح ۳ برای افراد تحصیلکرده ارائه شده و شامل مباحث سنگینتر ، از جمله فرهنگ و تاریخ دانمارک هم میشود. یک پزشک در دانمارک ابتدای امر باید حتما امتحان زبان دانمارکی سطح ۳ را پاس کند تا اجازه شرکت در امتحانات پزشکی را کسب کند.

بعد از پاس کردن امتحان دانمارکی، امتحان پزشکی در دو مرحله کتبی و شفاهی (ایستگاهی، مثل USMLE Step 2 CS) به زبان دانمارکی برگزار میشود که در صورت پاس کردنآنها باید یک دوره ۳ روزه همراه با ارزیابی های کوچیک بگذراند. بعد از این مرحله شما می توانید در دانمارک شروع به کار کنید اما تا یک سال تحت نظارت خواهید بود و بیشتر شبیه به یک دوره observership هست اگرچه که حقوق می گیرید. اگر ارزیابی از شما در این دوره مثبت باشد می توانید به صورت مستقل کار کنید و اگه منفی باشد به سازمان بهداشت ارجاع داده می شوید تا در مورد شما تصمیم گیری گردد.

طبق اطلاعاتی که البته به صورت غیر رسمی می باشد;

اولا نیاز دانمارک به پزشکی و رشته های وابسته بیش از سایر رشته های لیست مثبت می باشد.

ثانیا تفاوت حقوق GP و متخص مثل ایران نجومی نیست.

ثالثا حقوق یک GP حدود ۱۰,۰۰۰$ در ماه بوده یعنی مثلا با دلار ۳۵۰۰ تومن چیزی حدود ۳۵ میلیون تومن در ماه! گرچه مالیات ها در دانمارک خیلی بالا می باشد و حدود ۵۰% حقوق را شامل می گردد،اما به همین خاطر رفاه اجتماعی بالاست و خیلی چیز ها رایگان است. در دانمارک با حدود ۱۰،۰۰۰ کرون در ماه میشه راحت زندگی کرد.

اگه قصد دارید از طریق گرین کارت برای اقامت دانمارک اپلای کنید اول از همه باید برای تایید مدارک پزشکی خود اقدام نمایید ، چون این کار چند ماه زمان می برد و تازمانی که ویزای شما آماده گردد تایید مدارک هم آماده می شود و می توانید برای مراحل بعدی ثبت نام در سیستم بهداشتی دانمارک اقدام نمایید.

مراحل کار پزشکان را از http://www.sst.dk/English/Education_and_…edure.aspx می توانید بخوانید. انتهای این لینک که در مورد پزشکان گذاشته شده است،  لینک اپلای برای تایید و استعلام مدارک پزشکی می باشد که هزینه ای هم ندارد و کلا آنلاین صورت می پذیرد. در سمت چپ این صفحه سایر رشته های علوم پزشکی هم می توانند مراحل ورود به سیستم بهداشتی درمانی دانمارک را برای رشته خودشان ببینند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *