دانشگاه فناوری مالزی

UTM

(University Technology Maalaysia)

default-image

 

…فرصت اقدام جهت ترم فوریه ۲۰۱۵ (بهمن ۹۳) تا آخر آذر ۹۳ …

دانشجویان دکترا ومتقاضیان مسترتحقیقی(Research)در تمام طول سال مجاز به اقدام می باشند.

معرفی دانشگاه 

دانشگاه تكنولوژي مالزی در ناحیه جنوبی این کشور واقع شده است و مقصدی مناسب برای متقاضیان تحصیلات تکمیلی در شاخه های فنی ، مهندسی و تكنولوژيك می باشد . بيش از 20  مركز پژوهشی در اين دانشگاه مشغول به فعالیت هستند. 12000 دانشجو در مقطع کارشناسی، 6000 دانشجوی غیر حضوری و 3800 دانشجوی تحصیلات تکمیلی، بافت و ساختار جمعیتی دانشگاه فن آوری مالزی را تشکیل می دهند. نزديک بودن دانشگاه به قطبهای صنعتي، فرصت خوبي را برای دانشجويان فني مهندسي بوجود مي آورد تا در دوران تحصیل بتوانند ارتباطی مفید و نزدیک با محیط حرفه ای آینده خود را تجربه نمایند .

تاریخچه 

تاریخ تاسیس دانشگاه فناوری مالزی به سال 1930 بر ميگردد ؛ زماني كه به عنوان يك مدرسه تكنيكي داير شد و بعدها در نوع خود (آموزش تكنولوژيك) ممتاز شناخته شد و در سال 1946 به رتبه دانشكده ترفیع یافت. پس از دو دهه تبدیل به یک آکادمی فناوری و سپس در سال 1975 موفق به اخذ رتبه دانشگاه گردید.  نخست وزير پيشين اين كشور دكتر ماهاتير محمد اين دانشگاه را به عنوان دانشگاه كاشف لقب داده است . UTM در سال 2002 تنديس MSC دريافت نمود .

موقعیت و محل دانشگاه 

کمپ اصلی UTM با مساحت 1/77 هكتار در Skudai در استان Johor Bahru  در قسمت جنوبي مالزي  به فاصله سه ساعت از کوالالامپور واقع شده است. کمپ دوم UTM که به تازگی شروع به کار کرده است در شهر کوالالامپور واقع شده که مساحتی حدود 18 هكتار را در بر می گیرد و صرفاً دوره های مقطع کارشناسی ارشد را برگزار می نماید.

امکانات دانشگاه  

مجموعه ورزشي دانشگاه : امكانات ورزشي دانشگاه شامل زمين بدمينتون و سالن براي بازيهاي باشگاهي مانند ژيمناستيك مي باشد . علاوه بر اين، زمينهاي فوتبال ، امكانات براي ورزش تنيس ، بسكتبال ، واليبال و ورزشهاي آبي نيز تعبیه شده است .قسمت اعظم اين زمين هاي ورزشي نزديك به ساختمان هاي مسكوني داتشجويان قرار گرفته اند .

باغ استوایی : این باغ در نزديكي درياچه واقع شده است که مکانی مناسب استراحت ، مطالعه یا اوقات فراغت دانشجویان است . این مجموعه داراي انواع مختلفي از گل ها و گياهان مناطق استوایی مي باشد که زیبایی چشم گیری دارد  .

رودخانه هاي طبيعي و كمپهاي متعدد نیز براي افراد علاقه مند به جاذبه های طبیعی در دسترس قرار دارند .

تفريحگاه دیگری که می توان از آن نام برد Observatory Center مي باشد كه در بلندترين نقطه دانشگاه واقع شده است . اين مكان به عنوان محلی براي استفاده از هواي تازه ، قدم زدن و ورزش كردن درنظر گرفته شده است و دانشجويان با رفتن به بالاي اين تپه ميتوانند از منظره زيباي اطراف دانشگاه لذت ببرند .

غذاخوری ها : در حدود 50 رستوران و كافه تريا و Fast Food با انواع غذاهاي چيني و هندي و غربي و سنتي در محوطه دانشگاه وجود دارد. تعداد زیادی فروشگاه شامل فروشگاههاي كتاب – مركز كپي – مركز تلفن موبايل  –اتوشويي – سالن زيبايي و آرايشگاه – فروشگاههاي كامپيوتر و بيش از 20 فروشگاه سبزي و ميوه و آژانس هاي مسافرتي نیز مشغول به فعالیت مي باشند.

مركز پزشكي دانشگاه : امکانات پزشكي در کمپ دانشگاهی براي دانشجويان فراهم است . مركز پزشکی دانشگاه طيف وسيعي از خدمات از قبیل جراحي هاي كوچك ، آزمايش های طبي و همچنين مراقبت هاي پزشكي محدود را ارائه می دهد  .

مهد کودک : اين مركز براي نگهداري كودكان 5 سال و پایین تر در نظر گرفته شده است. اين مركز در نزديكي زمين تنيس واقع است و براي عموم قابل استفاده می باشد كه براي پذیرش فرزندان كارمندان دانشگاه و دانشجويان اولویت قائل است .

پیش دبستانی : مرکز پیش دبستانی براي نگهداري كودكان 5 تا 6 سال مي باشد كه از كودكان كساني كه در حوالي دانشگاه سكونت دارند هم نگهداري به عمل مي آورد .

سرويس حل و نقل : اين سرويس براي حمل و نقل دانشجويان از خوابگاه ها و محلات اطراف به دانشگاه طراحی شده است. روزانه بيش از 30 سرویس از 7 صبح تا 11:30 شب به سمت دانشگاه و بالعکس کار نقل و انتقال دانشجویان را انجام می دهند .

بانك و اداره پست : بانك CIMB یکی از پر مشتری ترین بانک های مالزی  در دانشگاه شعبه دارد که برای دانشجویان قابل استفاده است. هم چنین یک شعبه از اداره پست در ساختمان اتحادیه دانشجویان قرار گرفته است.

مسجد سلطان اسماعيل : ساخت مسجد سلطان اسماعيل در سال 1990 به پايان رسيده است . اين مسجد با گنجایش 10000 نفر امكانات زيادي نظير اتاق هاي سمينار و كتابخانه و سالن هاي سخنراني را دارا مي باشد .

كتابخانه دانشگاه : این کتابخانه به نام Persutakan Sultanah Zanariah ( PSZ ) معروف است . در ماه می سال 1998 این کتابخانه به جهت خدمات و ساختار مناسب خود موفق به اخذ استاندارد MS ISO9002 گردیده است . در حال حاضر دسترسي به متن هاي كامل ژورنال ها ، ديكشنري ها ، دايره المعارف ها و كتابهاي الکترونیک از طريق امکانات متنوع اين کتابخانه  وجود دارد .

كتابخانه الکترونیک:  تمام دانشجويان می توانند با استفاده از اینترنت از هرجا که مایل باشند به کتابخانه الکترونیک دانشگاه دسترسی پیدا کنند.

سالن هاي سخنراني و كلاسها : كه به تجهيزات آموزش الكترونيكي مانند   notebookو سيستم هاي صوتي مجهز شده اند .

مكان زندگي : در حال حاضر 17 ساختمان در کمپ اصلي براي سكونت موجود مي باشد كه ظرفیت پذیرش بيش از 10000 دانشجو را داراست . انواع مختلف اتاق های تك نفره ، 2 نفره، 3 نفره و 4 نفره در این ساختمان ها در نظر گرفته شده است . برای دانشجویان متاهل  بيش از 200 واحد آپارتمان 2 خوابه مبله كه به اينترنت دانشگاه متصل است موجود می باشد .

امكانات موجود در هر ساختمان مسكوني : كافه تريا – سالن چند منظوره – نمازخانه – اتاق مطالعه – مركز اينترنت و كامپيوتر – زمين تنيس

از آنجايي كه تعداد خوابگاه های متاهلی محدود مي باشد ، فراهم بودن مكان زندگي براي  دانشجویان متاهل منوط به خالی بودن آپارتمان ها است.

دسترسی به UTM جوهور 

منطقه جوهور از کوالالامپور 350 کیلومتر فاصله دارد که بر این مبنا دانشجویان خارجی که با پرواز بین المللی به کوالالامپور می آیند ، می توانند با یک پرواز داخلی ( 40 دقیقه ) به این منطقه دسترسی پیدا کنند.

هزینه های زندگی در جوهور 

از آنجا که هزینه زندگی در منطقه جوهور و اسکودای به نسبت کوالالامپور در رتبه پایین تری قرار دارد، برآورد دانشگاه UTM برای هزینه زندگی دانشجویان این دانشگاه بدون احتساب هزینه متغیر اسکان، در حدود 300 تا 350 دلار در ماه است. برای متاهلین هزینه ی سرانه از این رقم پایین تر خواهد بود. مثلا برای یک زوج ماهانه 500 تا 550 دلار، و برای یک خانواده سه نفره ماهانه 650 تا 700 دلار بدون احتساب هزینه متغیر اسکان کافی خواهد بود.

هزینه های تحصیل در UTM جوهور 

هزینه تحصیل  فوق لیسانس در رشته های معمولی به روش کورس یا کورس و ریسرچ ۲۲۰۸۵ رینگیت می باشد

هزینه تحصیل فوق لیسانس  در رشته های معمولی به روش ریسرچ  ۱۸۷۳۵  رینگیت می باشد

تذکر: این نرخ بر اساس ۳ ترم تحصیل در فوق لیسانس شهر جوهور میباشد .

هزینه تحصیل دکترا به روش ریسرچ بر اساس ۶ ترم تحصیل ۳۷۰۰۰ رینگیت میباشد

*** دانشجويان از شانس گرفتن کمک هزينه تحصيلي برخوردارند اما اين مساله بستگي به عوامل مختلفي نظير رشته، موقعيت علمي، سخت کوشي وغيره دارد که پس از آغاز به تحصيل مشخص مي شود و در زمان اقدام برای پذيرش اين موضوع اصلا مشخص نيست .

هزینه تحصیل در UTM کوالالامپور 

برخی رشته ها در کمپ کوالا لامپور یو تی ام نیز برگزار میشوند .این رشته ها به اصطلاح خاص هستند و شهریه  آنها متفاوت است

این رشته ها عبارتند از:  (قیمت ها به رینگیت میباشد )

ANN

AAA

AAA

AAAAAA

هزینه خوابگاه های دانشگاه UTM 

College

Room Type

Rate Room/Day

 

International Student

Kolej Rahman Putra

Single with  bathroom

RM 20.00

Single

RM 15.00

Double

RM 12.00

Kolej Tun Fatimah

Single(Executive)

RM 30.00

Single with  bathroom

RM 20.00

Single

RM 15.00

Double

RM 12.00

Kolej Tun Razak

Single with  bathroom

RM 20.00

Single

RM 15.00

Double

RM 12.00

Kolej Tun Hussien Onn

Single with  bathroom

RM 20.00

Single

RM 15.00

Double

RM 12.00

Kolej Tun Dr Ismail

Single(Executive)

RM 40.00

Single with  bathroom

RM 20.00

Single

RM 15.00

Double

RM 12.00

Kolej Tuanku Canselor

Single(Executive)

RM 30.00

Single with  bathroom

RM 20.00

Single

RM 15.00

Double

RM 12.00

Kolej Perdana

Single

RM 12.00

Double

RM 10.00

Kolej 9

Single

RM 12.00

Double

RM 10.00

Kolej 10

Single

RM 12.00

Double

RM 10.00

Kolej Datin Seri Endon

Single

RM 12.00

Double

RM 10.00

Kolej Tun Ghafar Baba

Single

RM 12.00

Kolej Dato Onn Jaafar

Single

RM 12.00

لیست رشته کامل دانشگاه UTM

 لیست رشته جدید یو تی ام از اینجا  قابل دریافت است.

شرایط خاص پذیرش در دانشگاه UTM

– متقاضیان دارای معدل ۱۳.۵ تا ۱۵ ،الزاما باید ۲ سال سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی خود به دانشگاه ارایه نمایند

– متقاضیان دارای معدل ۱۲.۵ تا ۱۳.۵ ،الزاما باید ۴ سال سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی خود ارایه نمایند

– کلیه متقاضیان دانشگاه یو تی ام در رشته برق الزاما باید دارای معدل بالای ۱۵(برای فارغ التحصیلان دانشگاه سراسری ) و معدل بالای ۱۷(برای فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد)باشند .

– پذیرش در رشته های MBA با ارایه سوابق کاری مرتبط با مدیریت برای فارغ التحصیلان رشته های مهندسی بلا مانع است .

– متقاضیان ایرانی به هیچ وجه مجاز به انتخاب رشته های پاره وقت نمی باشند .

شرایط زبان انگلیسی برای پذیرش در UTM 

از نظر این دانشگاه ،فقط نمره تافل و آیلتس پذیرفته می باشد .برای آگاهی از جزییات  شرایط نمره زبان  را کلیک کنید .

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش 

–  ترجمه ريز نمرات ليسانس (و فوق لیسانس) و ترجمه مدرك كارشناسي (و کارشناسی ارشد) ممهور به مهر دادگستري و وزارت امور خارجه ايران

–  دو نسخه توصيه نامه اساتيد كه می بایست توسط دو تن از اساتيد به همراه مهر و امضا تکمیل شود .برای دريافت فرم خام آن UTM refree form را کلیک  کنید.

–  كپي پاسپورت از صفحه اصلی

–   عكس 4*6

– پروپوزال: طرح توجيهي براي پايان نامه اي كه قصد داريد براي اخذ مدرك روي آن كار كنيد. براي اطلاعات بيشتردر زمینه نحوه نگارش پروپوزال می توانید از راهنمای پروپوزال استفاده كنيد. توجه کنيد که چنانچه شما از سيستم تحصيلي فقط کلاس(Taght course) و بدون پژوهش(Research) استفاده مي کنيد نيازی به پروپوزال نداريد.

–  برگه تامين مالي: براي تهيه اين نامه بايد مبلغ ۱۰ ميليون تومان در حساب خود در بانك قرار دهيد و همان روز از بانك نامه تايديه بگيريد و نامه را به روابط بين المللي بانك داده و ترجمه انگليسي آن را دريافت نماييد.  پس از اخذ برگه موجودی لاتین می توانید مبلغ را از حساب خارج کنید .

– رزومه انگليسي : براي نگارش رزومه از CURRICULUM VITAE استفاده كنيد

–  مدرك زبان:  برای اخذ پذیرش ارائه ی مدارک تافل یا آیلتس اجباری نیست اما پس از اخذ پذیرش و برای ثبت نام الزاماً می بایست در آزمون تافل یا آیلتس شرکت نموده و کارنامه را ارائه دهید. شرایط دانشجو پس از ارائه ی کارنامه به این ترتیب خواهد بود:

نمره ی آیلتس: 6.0 و بالاتر / تافل آی بی تی: 79 و بالاتر / تافل کاغذی: 550 و بالاتر: بدون نیاز به دوره ی زبان ثبت نام قطعی می شود

نمره ی آیلتس: 5.0 تا 6.0 / تافل آی بی تی: 61 تا 79 / تافل کاغذی: 500 تا 550: با در نظر گرفتن حداقل یک ترم دوره ی زبان انگلیسی و کسب نمره ی کافی ثبت نام می شود

 نمره ی آیلتس: 4.0 تا 5.0 / تافل آی بی تی: 40 تا 61 / تافل کاغذی: 450 تا 500: با در نظر گرفتن حداقل دو ترم دوره ی زبان انگلیسی و کسب نمره ی کافی ثبت نام می شود

تذکر: اگر وضعیت زبان انگلیسی شما مناسب نمی باشد پیش از اقدام  میتوانید برای ادامه تحصیل برای دوره های زبان انگلیسی در مالزی اقدام کنید.

شرکت نوباوران راهنمای شما در کلیه مراحل اخذ پذیرش و ثبت نام در این دانشگاه خواهد بود .برای کسب اطلاعات بیشتر و یا تعیین وقت مشاوره حضوری از فرم ارزیابی رایگان زیر استفاده نمایید.

 

1 Comments

  1. Pingback: دانشگاه های دولتی مالزی | نوباوران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *