Denmark-Flag-icon

 جهت کسب اطلاعات بیشتر به بخش مربوطه مراجعه نمایید 

لازم به ذکر است این سبک اقامت تا اطلاع ثانوی از سوی کشور دانمارک ملغی میباشد.

اقامت دانمارک (طرح گرین کارت دانمارک)

آشنایی با کشور دانمارک :

پادشاهی دانمارک كوچكترين کشور منطقه اسكانديناوي در اروپا است و به عنوان پل ارتباطی كشورهای اين منطقه و آلمان محسوب می‌شود. پايتخت دانمارك كپنهاگ است. اين كشور از شبه جزيره «ژوتلند» و بيش از 400 جزيره(حدود۴۳۳ جزیره) كه تنها 25 درصد آنها قابل سكونت هستند( تنها ۷۶ جزیره مسکونی هستند) تشكيل مي‌شودمهم‌ترین این جزایر شیلند ، فون  و بورنهولم (شرقی‌ترین مکان دانمارک) هستند.

جزيره گرينلند در اقيانوس منجمد شمالي و جزاير فارو نيز جزو قلمرو برون‌مرزي و خودگردان اين كشور به حساب مي‌آيند. دانمارك سرزميني كم ارتفاع بوده و بر روي هم از جلگه اي سرسبز و بسيار حاصلخيز، و مراتع فراوان تشكيل يافته است. رودهاي آن كوتاه ولي پرآب هستند.  دانمارک از  شرق به دریای بالتیک، از غرب به دریای شمال، از جنوب به کشور آلمان و از شمال به تنگه اسکاژراک محدود می‌شود. به دلیل شمار زیاد جزایر، دانمارک دارای خط طولانی ساحلی به درازای ۷٫۴۱۳ کیلومتر است.

مهم‌ترین شهرهای دانمارک عبارت‌اند از کپنهاگ (پایتخت) در جزیره شیلند، اوهوس، آلبورگ و اسبرگ در شبه جزیره ژوتلند و اودنسه در جزیره فون.

آب و هوا :

آب و هوای آن معتدل است و در نواحی دريای شمال در تمام فصل هاي سال، به خصوص تابستان و پائيز،  باران می‌بارد. در سواحل غربی، ماهيگيری از مشاغل رايج است.

دانمارك تا كنون دوبار در سال‌هاي 2006 و 2007 به عنوان شادترين كشور جهان براي زندگي انتخاب شده است.

پول و اقتصاد :

مردم دانمارك در يك همه‌پرسي به پذيرفتن يورو به عنوان واحد پولي خود راي منفي دادند و واحد پول اين كشور همان كرون باقي ماند.

دانمارك از توليدكنندگان و صادر كنندگان بزرگ گوشت، كره، پنير و تخم‌مرغ در جهان است. ماشين‌آلات صنعتي  ، ماهي، دارو و مبلمان بخش ديگر صادرات اين كشور را تشكيل مي‌دهد.

نژاد و فرهنگ :

پیشینه مردم دانمارک از نژاد اسکاندیناویایی‌اند و با مردم سوئد و نروژخویشاوندند. اسکاندیناویایی‌ها از تبار وایکینگ‌ها و شاخه‌ای از نژاد ژرمنهستند. ۸٫۵٪ مردم مهاجرانی هستند که بیشتر از کشورهای جنوب آسیا و خاورمیانه به دانمارک آمده‌اند. زبان رسمی کشور، دانمارکیاست که از خانواده زبانهای هندواروپایی، شاخه زبانهای ژرمنی بوده و با زبانهای سوئدی و نروژی زیرشاخه شمالی زبانهای ژرمن را می‌سازد.

۹۵٪ مردم پیرو کلیسای پروتستان لوتری (لوتران) هستند. کاتولیک‌ها، مسلمانان و یهودیان ٪۵ باقیمانده جمعیت دانمارک را تشکیل می‌دهند. بیشتر مسلمانان از کشورهای خاورمیانه به دانمارک کوچ کرده‌اند.

دانمارك از طريق خشكي تنها با كشور آلمان هم‌مرز است و با كشورهاي سوئد و نروژ مرز دريايي دارد.

پرچم اين كشور كه شامل يك صليب سفيد در ميان آن است قديمي‌ترين پرچمي در جهان است كه از سال 1821 تا به حال استفاده مي‌شود. صليب سفيد اين پرچم را در پرچم كشورهاي سوئد، نروژ، فنلاند و ايسلند هم مي‌توان ديد. ادارات دولتى و افراد عادى در روزهاى مخصوص  پرچم به دست می گیرند، براى مثال روزهاى تعطيل، تولد افراد خانواده سلطنتى و روزهاى ملى  و يادبود مانند روز قانون اساسى در پنجم ژوئن چنين كارى میکنند. بعلاوه دانماركيها به مناسبتهاى غير رسمى نيز از پرچم دانمارك استفاده میکنند. مثلا در جشنهاى تولد و روزهاى شادىروى ميز پرچم میگذارند، درختهاى كريسمس را با تعداد زيادى پرچم تزيين میکنند و در تزيين خيابانها و مغازه ها به مناسبت كريسمس نيز از پرچم استفاده میشود.

این کشور رژیم مشروطه سلطنتی دارد. در این حکومت   پادشاه  لازم نيست در برابر رفتار يا كردارش پاسخگوي كسي باشد. پس از پادشاه نخست وزير و هيات وزيران قرار دارند.پادشاه اين كشور هم مي‌تواند زن باشد و هم مرد. در حال حاضر ملكه اين كشور مارگارت دوم است.

جشنها و میهمانیها :

در دانمارك به مناسبتهاى مختلف جشن گرفته میشود : عروسى، غسل تعميد نوزاد، تصديق مسيحيت، روزهاى تولد و اعياد مذهبى. وقتى منزل جديدى تهيه شود، تحصيلات تمام شود، سفرى در پيش باشد و يا فقط از روى ميل و علاقه. دوستان، خانواده يا همكاران براى صرف غذا و نوشابه دعوت میشوند، و گهگاهى تا نيمه شب میرقصند. اگر به جشن يا شامى دعوت شديد فكر خوبى است كه هديه كوچكى براى ميزبان ببريد. يك بطرى شراب، يك دسته گل، شكلات و غيره. اگر به جشن تولدى دعوت شده ايد انتظار میرود كه كادويى با خود بياوريد.

در دانمارك مزاح در روابط مردمى نقش بسزايى دارد. بعلاوه بسيارى نيز طعنه میزنند. به اين دليل نحوه صحبت بخصوص در بسيارى از محيط هاى كار ” تند ”بنظر میآيد. افراد میتوانند چيزهايى به يكديگر بگويند كه به گوش شنونده ناخوشايند است و به راحتى باعث ترس و وحشت يك فرد جديد میشود. ولى اغلب نشانه رفاقت و احترام متقابل است، گرچه يكديگر را كمى مسخره میكنند.

زمان :

دانماركيها خيلى ” برطبق ساعت ” كار میكنند. آنها انتظار دارند كه شما دقيقا سر ساعت قرار، نه زودتر و نه ديرتر حاضر باشيد. در مورد قرارهاى خصوصى و كارى و همچنين قرار با پزشكان، دندانپزشكان و مقامات دولتى هم عينا همينطور است. تأخير يا غيبت بدون دليل موجه مطمئنا باعث نامحبوب شدن است

جاذبه توریستی :

پری دریائی که سمبل کشور دانمارک میباشد در مکانی بنام لنگه لینیه ( با فتحه روی لام) که بزرگترینمکان توریستی دانمارک میباشد  قرار دارد.

 هر ساله توریستهای زیادی از آنجا دیدن میکنند. مجسمه در سال 1913در این مکان واقع شده  این مجسمه همان اندازه برای توریستها و مردم دانمارک با ارزش هست که برج ایفل در فرانسه. مجسمه روی یک سنگ بزرگ قرار داردو به طرف دریا نگاه میکند.این مجسمه که نصف آن انسان است و نصف ماهی به بلندی 1و25 متر و 175 کیلو وزن دارد.  .هر ساله تخمین زده اند 1 میلیون توریست از آن دیدن میکنند.اين پري دريايي اسمش ” The little Mermaid” هست که يکي از داستان هاي معروف هانس کريستين اندرسن هم به همين نام هست  .

بدون شک پرآوازه ترین نویسنده دانمارکی در سطح جهان هانس کریستین آندرسن (دانمارکی: H.C. Andersen)، نویسنده افسانه های مشهوری چون پری کوچک دریایی (دانمارکی: Den Lille Havfrue) وجوجه اردک زشت (دانمارکی: Den Grimme Ælling)، می باشد.

هانس کریستین اندرسون (دوم آوریل 1805 – چهارم اوت 1875)، متولدشهر اُدنز (Odense) در دانمارک است؛ پسر یک کفاش فقیر و یک مستخدمه. در نوجوانی، به‌عنوان نقال نمایشنامه‌ها و خواننده به شهرت رسید. در چهارده‌سالگی به پایتخت، کپنهاک، عزیمت نمود و مصمم شد تا در صحنه‌ی تئاتر به موفقیت ملی دست یابد. اما به‌نحو تأسف‌باری ناکام ماند؛ اما دوستان بانفوذی در پایتخت پیدا نمود که جهت جبران تحصیلات ناقصش از او در مدرسه‌ای ثبت‌نام به عمل آوردند. از مدرسه متنفر بود، به‌طوری‌که در سن هفده‌سالگی در کلاس دوازده‌ساله‌ها حاضر می‌شد و مدام مورد تمسخر شاگردان و معلمان قرار می‌گرفت.

او به‌طرز ظریفی مردمی را که دوست می‌داشت یا از آن‌ها متنفر یود در قالب شخصیت‌های داستان‌هایش ارایه می‌داد: زنی که از پذیرش عشقش امتناع کرده بود در «ماهی‌بانوی کوچولو» (Little Mermaid) به شاهزاده‌ای احمق بدل می‌شود؛ زشتی و خباثتش، یا خیالپردازی‌های پدرش برای میراث‌خواری از یک خانواده‌ی قدرتمند و متمول، در «جوجه‌اردک زشت» (Ugly Duckling) بازتاب می‌یابد.

نظام آموزشی :

تحصيل در دانمارك رايگان و براي كودكان 7 تا 16 ساله (دوره ابتدايي و سيكل اول متوسطه ) اجبار است . حدود 90 درصد دانش آموزان 7-16 ساله در مدارس دولتي و 10 درصد بقيه در مدارس خصوصي كه تحت حمايت مالي دولت هستند ، تحصيل مي كنند . تا كلاس هفتم محتواي آموزش براي همه دانش آموزان يكسان است . اما در پايه هاي هشتم تا دهم در دروس رياضي ، انگليسي ، آلماني فيزيك و شيمي ممكن است ، دانش آموزان به كلاسهاي با سطوح پايه و پيشرفته هدايت شوند . تحصيل در پايه دهم اختياري است . دانش آموزان مي توانند پس از گذراندن پايه نهم مدرسه را ترك كنند . پايه دهم با دو هدف و آماده سازي دانش آموزان براي زندگي خارج از مدرسه و دادن دانش لازم براي تحصيل در دوره هاي بالاتر در نظر گرفته شده است.

در تمام مدارس دانمارك ، دانش آموزان بصورت طبيعي و بر اساس سن به كلاس بالاتر ارتقاء مي يابند . در هفت سال اول تحصيل هيچگونه امتحاني وجود ندارد و هيچگونه نمره اي به دانش‌آموزان داده نمي شود . در پايه هاي هشتم تا دهم نمره در مقياس 10 ، ممكن است به دانش آموزان داده شود . در پايان كلاس نهم و در پايان كلاس دهم امتحان وجود دارد كه در دروس مختلف بعمل مي‌آيد.دانش آموزان در شركت يا عدم شركت در اين امتحانات آزادند و به هر حال نمره قبولي وجود ندارد .

دین و مذهب :

 همه میتوانند آزادانه اعمال دينى خود را انجام دهند: در قانون اساسى دانمارك چنين عنوان شده : ”شهروندان حق دارند در جامعه اى براى پرستش خداوند بطريقى كه با اعتقادات آنان مطابقت دارد متحد شوند. ”

بنابراين همه میتوانند آزادانه و به ميل خود اعمال دينى را انجام دهند. اعتقادات مذهبى متفاوت و متعددى وجود دارد و رعايت میشود همچنانكه تعداد بسيارى بى دين هستند و به مسائل دينى عقيده ندارند.

150جامعه مختلف مذهبى:
به غير از كليساى مردمى پروتستان، جوامع مذهبى بسيارى در دانمارك هست. برآورد شده است كه حدود١٥٠ جامعه مذهبى بزرگ و كوچك در دانمارك وجود دارد. جوامع مذهبى حق دارند كشيش، امام، خاخام يا رؤسايى استخدام كنند. جوامع مذهبى حق دارند براى انجام وظايف دينى خود ساختمانهايى بر طبق مقررات نقشه هاى محلى بنا كنند و همچنين مجوز تأسيس محل دفنى را دريافت نمايند. جوامع مذهبى همچنين میتوانند مدارس و مطبوعات داشته باشند.

به دنبال چاپ کاریکاتورهای توهین آمیز علیه پیامبر اسلام در دانمارک و اعتراض های مسلمانان به این حرکت، مجامع فرهنگی آن کشور برنامه های مختلفی را برای آشنایی بیشتر مردم با اسلام و دیدگاه های آن به اجرا می گذارند که طرح انتخاب ملکه روسری نیز، یکی از برنامه های تشویقی جوانان برای پیوستن به این مباحث است.
یک شبکه تلویزیونی در دانمارک اعلام کرد، خانم هدی فلاح، دختر عراقیمقیم آن کشور را به عنوان نفر برگزیده ملکه روسری دانمارک در سال 2008 معرفی کرد.
جایزه نفر اول مسابقه یک دستگاه آی پاد، یک روسری طراحی شده بوسیله Danish fashion boutique و یک سال آبونمان رایگان مجله انگلیسی«دختر مسلمان» است.

جوامع مذهبى تأئيد شده و رسمى

تقريبا ٩٠ جامعه مذهبى از جمله مسلمان، بودايى و هندو تائيد شده اند بدين معنى كه روحانيون آنها حق انجام عقد را دارند.

١١ جامعه مذهبى بطور خاص شناخته شده اند و حق دارند مانند كليساى مردمى مراسم نامگذارى ، غسل تعميد و عقد برگزار كرده و گواهيهاى معتبر صادر كنند.

مشروبات الکلی و رانندگی :

در صورت صرف زياد مشروبات الكلى رانندگى غير قانونى و از نظر جوانب اجتماعى غير قابل قبول است. بهنگام رانندگى اتومبيل يا موتورسيكلت ميزان الكل خون نبايد بيش از پنج صدم درصد باشد. دانمارك جزو كشورهايى در جهان است كه بيشترين تعداد دوچرخه سوار را دارد. در شهرها ساعات شلوغ روز میتوان رديفها، دوچرخه سوار – بسيارى با كودك در ركاب پشت – براى رفتن به محل كار يا مؤسسات را ديد.

در اكثر محلها بخاطر توجه به دوچرخه سواران، جاده مخصوص طراحى شده است. درجاده هاى مخصوص دوچرخه سواران ، تابلو هايى وجود دارد تا به اتومبيل رانان يادآورى كند كه بايد به دوچرخه سواران عبورى توجه داشته باشند.

هزینه زندگی :

هزینه زندگی در کشور دانمارک اگرچه گران است ولی درآمد ماهانه مردم نیز زیاد است. در ادامه هزینه زندگی در دانمارک بطور جزء به جزء آورده شده است.

هزینه زندگی در دانمارک Cost of living Denmarkواحد پول کشور دانمارک، کرون دانمارک (Danish Krone) است و با حروف اختصاری DKK مشخص میشود. در حال حاضر هر کرون دانمارک معادل ۰٫۱۸ دلار است.

کرون دانمارک تقریباً ارزشی برابر با کرون نروژ (Norwegian Krone) دارد و نوسان نرخ بسیار کمی دارد.

تورم اقتصادی دانمارک ۱٫۳ درصد ولی نرخ بیکاری در دانمارک ۶ درصد است که موجب شده اقتصاد دانمارک در رتبه ۱۴ جهانی قرار گیرد.

در زیر هزینه زندگی در کشور دانمارک به صورت بازه (حداقل تا حداکثر) قرار گرفته است و گویاست که هزینه زندگی در کشور دانمارک از شهری به شهر دیگر متفاوت است؛ لذا در محاسبه هزینه زندگی در دانمارک، میانگین، حداکثر و حداقل را مد نظر قرار دهید.

اين بررسي مختصر از هزينه هاي موردي زندگي در دانمارك و درآمد متوسط صورت گرفته است كه برگرفته از نومبو مي باشد.

يك دلار = 5.8 كرون

رستوران ها

 قیمت متوسط 

(کمترین) – (بیشترین)

غذا در رستوران ارزان

100.00 کرون

80.00-130.00

غذا برای 2 نفر در رستوران متوسط ، سه بار

500.00 کرون

400.00-600.00

مک دونالد یا مشابه

65.00 کرون

60.00-75.00

آبجو داخلی/0.5  لیتر

45.00 کرون

35.00-50.00

آبجو وارداتی  / 0.33 لیتر بطری

40.00 کرون

30.00-50.00

کاپوچینو

30.00 کرون

30.00-35.00

کوکاکولا / پپسی  / 0.33 لیتر بطری

22.50 کرون

16.00-27.55

آب – 0.33 لیتر بطری

15.00 کرون

10.00-20.00

           بازار  

شیر 1 لیتر

6.28 کرون

5.00-7.95

قرص نان تازه سفید / 500G

15.00 کرون

12.00-20.00

برنج (یک کیلو)

10.00 کرون

10.00-10.00

تخم مرغ  / عدد 12

21.00 کرون

19.00-25.00

پنیر محلی (یک کیلو)

72.50 کرون

60.00-90.00

  سینه مرغ  / بدون پوست  Boneless/ 1kg

65.50 کرون

52.00-80.00

 سیب (یک کیلو)

20.00 کرون

16.00-20.88

 پرتقال (یک کیلو)

20.00 کرون

16.00-25.00

 گوجه فرنگی (یک کیلو)

22.00 کرون

18.00-25.00

 میوه و سبزی گیاهان (یک کیلو)

10.00 کرون

8.50-14.91

کاهو (یک کیلو)

10.00 کرون

9.99-12.00

آب 1.5 لیتر بطری

10.00 کرون

6.00-13.00

بطری شراب

52.50 کرون

45.00-80.00

آبجو داخلی / 0.5 لیتر بطری

10.00 کرون

8.33-13.00

آبجو وارداتی  / 0.33 لیتر بطری

15.00 کرون

12.00-20.00

بسته سیگار  / مارلبورو

39.00 کرون

35.00-41.00

    حمل و نقل 

بلیط یک طرفه  / حمل و نقل محلی

20.00 کرون

20.00-24.00

بلیط ماهانه  / قیمت به طور منظم

350.00 کرون

330.00-450.00

شروع تاکسی  / تعرفه عادی

38.00 کرون

30.00-50.00

1km تاکسی  / تعرفه عادی

12.00 کرون

10.00-14.00

 1  –  تاکسی hour انتظار  / تعرفه طبیعی

367.50 کرون

350.00-500.00

بنزین  – 1 لیتر

12.00 کرون

12.00-13.00

فولکس واگن گلف 1.4 90 KW روند  یا معادل جدید خودرو

250،000.00 کرون

240،000.00282،793.00

هزینه زندگی در کشور دانمارک با هزینه زندگی در سایر کشورهای شمال اروپا مانند کشور نروژ تفاوت چندانی ندارد ولی نسبت به سایر کشورهای شمال اروپا هزینه ها بیشتر است. البته تورم در کشور دانمارک نسبت به کشورهای دیگر شمال اروپا اندکی بیشتر است.

همانطور که در بالا هم ذکر شد، هزینه زندگی در هریک از شهرهای دانمارک ممکن است متفاوت باشد ولی نزدیک به میانگین های جدول بالاست، لذا میتوانید اطلاعاتی به نسبت مناسب از هزینه زندگی در دانمارک بدست بیاورید. هزینه زندگی در دانمارک معمولا تغییرات چشمگیری ندارد و این امر ثمره اقتصاد مناسب این کشور است.

جزایر فارو نام جزایر هجده‌گانه‌ای است که به عنوان یکی از منطقه‌های خودگردان دانمارک شناخته می‌شود. این مجمع‌الجزایر در شمال اروپا و منطقهٔ اسکاندیناوی، بین دریای نروژ و اقیانوس اطلس شمالی، تقریباً در فاصله‌ای برابر از ایسلند، نروژ و بریتانیا واقع شده‌است و پایتخت آن توشهاون می‌باشد.جزایر فارو در زبان دانمارکی به معنی جزایر گوسفند است و این به خاطر این است که شغل اصلی مردم این کشور پرورش گوسفند است و حتی نشان ملی این کشور هم یک قوچ است.

از مجموع ۱۸ جزیره‌ای که جزایر فارو را تشکیل داده‌اند، ۱۷ جزیره مسکونی‌اند و بزرگ‌ترین آن‌ها به نام استریموی ۳۸۵ کیلومتر مربع مساحت دارد.  تنها ۶ درصد اراضی این جزایر قابل کشت هستند و فرآورده‌های کشاورزی آن به سبزیجات محدود می‌شود و غلات در آن به عمل نمی‌آید.

این مجمع الجزایر در سال ۱۸۱۴ از نظر سیاسی از نروژ جدا شد و از سال ۱۹۴۸ به‌صورت استانی خودمختار از پادشاهی دانمارک درآمد. آن‌ها در طی این چند سال مسئولیت بیشتر مسایلشان را در دست گرفته‌اند؛ به‌جز دفاع (اگرچه دارای نگهبان ساحلی محلی هستند)، امور خارجی و دستگاه قضائی که بر عهدهٔ دانمارک می‌باشد.

فارو روابط نزدیک و سنتی‌ای با ایسلندو گرینلند دارد. شایان ذکر است که فارو عضو اتحادیه اروپا نمی‌باشد.

 

تحصیل در دانمارک :

تحصيلات‌ پيش‌ دانشگاهي‌

‌ در كشور دانمارك‌ دوره‌ قبل‌ از ورود به‌ دبستان، مهدكودك‌ است‌ كه‌ البته‌ اجباري‌ نيست. دوره‌ ابتدايي‌ در مدارس‌ Folkeskol ده‌ سال‌ طول‌ مي‌كشد. براي‌ آن‌ دسته‌ از دانش‌آموزان‌ كه‌ در پايان‌ كلاس‌ 9 توانايي‌ ورود به‌ دبيرستان‌ را دارند، ادامه‌ تحصيل‌ در كلاس‌ 10 اجباري‌ نيست. دوران‌ دبيرستان (Gymnasium) 3 سال است. در اين‌ مدت‌ دانش‌آموزان‌ چندين‌ امتحان‌ نهايي‌GI )) مي‌گذرانند كه‌ البته‌ از سال‌ اول‌ براي‌ آن‌ دسته‌ از دروسي‌ كه‌ اهميت‌ كم‌تري‌ دارند آغاز مي‌شود. نظام‌ آموزشي‌ در كشور دانمارك‌ به‌ گونه‌اي‌ است‌ كه‌ تا قبل‌ از ورود به‌ دانشگاه‌ دانش‌آموزان‌ 12 يا 13 سال‌ تحصيل‌ مي‌كنند و با موفقيت‌ در امتحانات‌ نهايي، ديپلم‌‌دبيرستان‌ دانماركي‌ (Studentereksamen) را مي‌گيرند.

‌تحصيلات‌ دانشگاهي‌

‌داشتن‌ ديپلم‌ دبيرستان‌(Studentereksamen) نخستين‌ شرط‌ ورود به‌ دانشگاه‌ها و مراكز آموزش‌ عالي‌ است.

ثبت‌ نام‌ در نظام‌ آموزش‌ عالي‌ دانمارك‌ به‌ دو سهميه‌ گروه‌ 1 و 2 تقسيم‌ مي‌شود. داوطلب‌ مي‌تواند نام‌ خود را همزمان‌ در هر دو گروه‌ سهميه‌ ثبت‌ كند. اكثر دوره‌هاي‌ تحصيلي‌ شرايط‌ ويژه‌اي‌ براي‌ پذيرش‌ دانشجو دارند. تعيين‌ حداقل‌ معدل‌ در ديپلم‌ دبيرستان‌ نخستين‌ شرط‌ است. افراد با داشتن‌ معدل‌ مناسب‌ و نمرات‌ خوب‌ در دروس‌ رياضيات، فيزيك، شيمي، ادبيات‌ دانماركي‌ و دو زبان‌ خارجي، مي‌توانند از سهميه‌ گروه‌ 1 استفاده‌ كنند. سهميه‌ گروه‌ 2 متعلق‌ به‌ داوطلباني‌ است‌ كه‌ با در نظر گرفتن‌ تجربه‌ حرفه‌اي، بدون‌ داشتن‌ ديپلم‌ دبيرستان، طبق‌ ضوابط‌ خاصي‌ به‌ تحصيل‌ در رشته‌ انتخابي‌ خود مي‌پردازند. هچنين‌ افرادي‌ هم‌ هستند كه‌ در ساير رشته‌ها مانند فني‌ و حرفه‌اي‌ كه‌ با گذراندن‌ امتحان‌ و داشتن‌ نمره‌ 7 در دروس‌ رياضي، فيزيك‌ و شيمي‌ مي‌توانند وارد دانشگاه‌ شوند.

هر داوطلب‌ مي‌تواند حداكثر در 8 رشته‌ نام‌نويسي‌ كند، اما فقط‌ در يك‌ رشته‌ پذيرفته‌ مي‌شود. سپس‌ دانشجويان‌ در يكي‌ از دانشگاه‌ها و مدارس‌ عالي‌ حرفه‌اي، از جمله‌ مدرسه‌هاي‌ عالي‌ بازرگانان، مراكز پژوهش‌ مهندسي، مدرسه‌هاي‌ معماري‌ و غيره‌ مشغول‌ به‌ تحصيل‌ مي‌شوند.

گذراندن‌ يك‌ سال‌ پيش‌دانشگاهي‌ در بعضي‌ دانشگاه‌ها و موفقيت‌ در امتحان‌ ورودي‌ براي‌ دانشجويان‌ خارجي‌ الزامي‌ است‌ و فقط‌ از طريق‌ سهميه‌ گروه‌ 2 پذيرفته‌ مي‌شوند.

دوره‌هاي‌ تحصيلي‌

‌: Tekniker (Technician) .1پسوند رشته‌ مورد نظر مي‌آيد و دوره‌هايي‌ حرفه‌اي‌ هستند كه‌ پس‌ از يك‌ سال‌ و نيم‌ تحصيل‌ فشرده‌ به‌ علاوه‌ دوره‌ كارآموزي‌ در كالج‌ها و مدارس‌ عالي‌ حرفه‌اي‌ گذرانده‌ مي‌شوند.

‌: Akademi (Bachelor) .2 سه‌ تا چهار سال‌ تحصيل‌ تمام‌ وقت‌ در دانشگاه‌ها مي‌باشد. همچنين‌ دوره‌ Teknikum (Bachelor) كه‌ معمولاً‌ شامل‌ يك‌ سال‌ كارآموزي‌ قبل‌ از ورود به‌ دوره‌ و سه‌ سال‌ تحصيل‌ تمام‌ وقت‌ دروس‌ نظري‌ در مدارس‌ عالي‌ حرفه‌اي‌ مي‌باشد.

‌: Candidata (Master) .3 شامل دو سال‌ يا بيشتر تحصيل‌ تمام‌ وقت‌ است. اين‌ دوره‌ امتحان‌ ورودي‌ ندارد و فقط‌ با توجه‌ به‌ نمرات‌ دوره‌Akademi (Bachelor) و اظهار نظر معرف‌ها دانشجو مي‌پذيرد. اين‌ دوره‌ بر اساس‌ نظام‌Modular برنامه‌ريزي‌ شده‌ است‌ و داراي‌ چهار نيم‌سال‌ چهارده‌ هفته‌اي‌ است. دانشجو پس‌ از گذراندن‌ سه‌ نيم‌سال‌ و حضور در كلاس‌ درس‌ و موفقيت‌ در امتحانات، پژوهشي‌ را در نيم‌ سال‌ چهارم(در بعضي‌ دانشگاه‌ها از آغاز نيم‌ سال‌ سوم) انتخاب‌ و پس‌ از دفاع‌ موفقيت‌آميز از آن‌ موفق‌ به‌ دريافت‌ مدرك‌Candidata (Master) مي‌شود. در بعضي‌ از رشته‌ها (معماري‌ و دامپزشكي) اين‌ دوره‌ پنج‌ يا شش‌ ساله‌ است‌ كه‌ با ديپلم‌ دبيرستان‌ آغاز مي‌شود.

‌: Ph.D .4برای ورود به‌ اين‌ دوره‌ مدرك (Master) ‌Candidata از دانشگاه‌هاي‌ دانمارك‌ يا معادل‌ آن‌ از كشورهاي‌ ديگر الزامي‌ است. در اين‌ دوره‌ زبان‌ دانماركي‌ اجباري‌ نيست‌ و دانشجو مي‌تواند به‌ زبان‌ انگليسي‌ دوره‌ را طي‌ كند.

براي‌ دوره‌Ph.D. در دانمارك‌ دانشجو بايد دروس‌ تعيين‌ شده‌ و پژوهش‌ جامعي‌ را كه‌ با نوشتن‌ پايان‌ نامه‌ و دفاع‌ از آن‌ همراه‌ است‌ با موفقيت‌ بگذراند. طول‌ متوسط‌ دوره‌ دكترا در دانشگاه‌هاي‌ دانمارك‌ چهار سال‌ است.

نحوه ارزشیابی مدارک تحصیلی :

‌.1 مدارك‌Tekniker (Technician) و كليه‌ مدارك‌ و تحصيلات‌ نيمه‌ تمام‌ دانشگاهي‌ (آكادميك) شامل‌ 2 يا 3 سال‌ تحصيل، با شرط‌ داشتن‌ ديپلم‌ دبيرستان، “كارداني” ارزشيابي‌ مي‌شود.

‌2.مدارك‌Teknikum (Bachelor) وAkademi با شرط‌ داشتن‌ ديپلم‌ دبيرستان، “كارشناسي” ارزشيابي‌ مي‌شود.

‌. 3مدارك‌Candidata (Master) با شرط‌ داشتن‌ كارشناسي، “كارشناسي‌ ارشد” ارزشيابي‌ مي‌شود. دوره‌هاي‌ پنج‌ و شش‌ ساله‌ تحصيل‌ پيوسته‌ بعد از ديپلم‌ دبيرستان‌ نيز، “كارشناسي‌ ارشد” ارزشيابي‌ مي‌شود.

. 4مدارك‌Ph.D. با شرط‌ داشتن‌ كارشناسي‌ ارشد، “دكترا” ارزشيابي‌ مي‌شود.

معرفی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی : 

الف( دانشگاه‌ها و مراكز آموزش‌ عالي‌ دانمارك، گروه‌ يك‌ (ممتاز)

1- Kobenhavns Universitet (University of Copenhagen)

2- Aarhus Universitet (University of Aarhus)

3- Syddansk Universitet (University of Southern Denmark) (Souhern Denmark School of Business & Engineering و Odense University زيرمجموعه ها: )

4- Roskilde Universitet Center (Roskilde University)

5- Aalborg Universitet (Aalborg University)

6- Danmarks Tekniske Universitet (Technical University of Denmark)

7- Den Kongelige VeterinaerOG Landbohoejskole (Royal Veterinary and Agricultural University)

8- Handelshojskolen i Kobenhavns (Copenhagen Business School)

9- Handelshøjskolen i Åarhus (The Aarhus School of Business)

10- Det Kgl. Danske Kunstakademi (The Royal Danish Academy of Fine Arts)

11- Danmarks Laererhojskole (Royal Danish School of Educational Sciences)

12- Arkitektskolen i Åarhus (The Aarhus School Architecture)

ب) مراكز آموزش‌ عالي‌ دانمارك،‌ گروه‌ دو(خوب )

1- IT University of Copenhagen

2- The Dqnish University of Education

كليه‌ مراكز آموزش‌ عالي‌ كه‌ اسامي‌ آنها در گروه‌ يك‌ (ممتاز) نيامده‌ است، مدارك‌ آنها به‌ شرط‌ تأييد وزارت‌ آموزش‌ عالي‌ دانمارك‌ ارزشيابي‌ مي‌شود

2 Comments

  1. Nobavaran

   سلام.
   تحصيل در دانمارك رايگان مي باشد اما براي خارجي ها شامل پرداخت هزينه است.
   حدود شهريه ها بسته به رشته و نوع دانشگاه متفاوت مي باشد.
   تحصيل در مقطع دكتري در صورت موافقت استاد راهنما رايگان بوده و كمك هزينه تحصيل بسيار بالايي به آن تعلق خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *