Kuala-Lumpur (1)

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر به بخش مربوطه مراجعه نمایید.

 

– ویزا و اقامت ۲ ساله مالزی 

ویزا و اقامت کم هزینه از طریق ثبت نام فرزند در مدرسه 

دانشگاه های دولتی مالزی 

– دانشگاه های خصوصی مالزی 

کالج های زبان مالزی

پذیرش و ثبت نام در مدارس کوالالامپور

 

آشنایی با کشور مالزی 

کشور مالزى در جنوب شرقى آسیا واقع شده و از دو قسمت شرقی و غربی کاملاً مجزا تشکیل مى‌شود. از لحاظ جغرافیایى این کشور میان ۱ تا ۷ درجه عرض شمالى و ۱۰۰ تا ۱۱۹ درجه طول شرقى قرار دار. شهر کوالالامپور مرکز مالزی و به عنوان یکی از پایتخت های مدرن جهان به حساب می آید . ناحيه غربی شامل 11 استان بوده و پايتخت(کوالالامپور) نيز در اين ناحيه قرار دارد. ناحيه شرقی شامل 2 استان بوده و بصورت جزيره می باشد. همسايگان مالزي در شمال تايلند و در جنوب سنگاپور و در شرق و غرب كشور اندونزي مي باشد. مساحت کلی مالزی 328550 کيلومتر مربع مي باشد و با بالغ بر 22 میلیون نفر جمعیت دارد.

آب و هواى كشور مالزى در تمام فصول سال گرم و شرجى مى‏باشد، دماى هوا در سردترين حالت ممكن به29 درجه و در گرمترين زمان روز به 34 مى‏رسد.آب و هواي گرم و مرطوب مناطق حاره در طول سال، درجه حرارت بين 21 تا32 درجه سانتيگراد و ريزش باران بين 2000 تا 2500 ميليمتر درسال از خصوصيات آب و هوايي كشور مالزي مي باشد.

زبان رسمی اين کشور مالائی می باشد اما زبان انگليسی به صورت گسترده در محاورات استفاده مي گردد. ساير زبان ها مانند مانداريان – تاميل و پنجابی نيز متداول می باشد. واحد پول در کشور مالزی رینگیت است. اسكناس هاي 1 ،2، 5، 10 ، 50 و 100 رينگيتي اسكناسهاي رايج هستند. و سكه هاي 5، 10، 20 و 50 سنتي نيز سكه هاي رايج مي باشند. هر 100 سنت يك رينگيت مي باشد . چون نام قبلي رينگيت، دلار مالزي بوده است، بسياري از افراد عادت دارند به جاي واحد رينگيت از دلار استفاده كنند كه منظورشان همان رينگيت است .
مذهب رسمی اين کشور اسلام می باشد و پیروان بسیار زیادی دارد. با وجود اين افراد با اديان مختلف از آزادی کامل برخوردار هستند و وفور معابد مذهبی گوناگون خود بيانگر اين واقعيت می باشد.

مالزی غربی 

موقعیت مالزى به‌عنوان یکى از گذرگاه‌هاى اصلى و مهم در آب‌هاى جنوب‌شرقى آسیا باعث شده است تا اقوام و نژادهاى مختلف از نقاط دیگر آسیا در این کشور جمع شوند. امروز به‌طور کلى چهار گروه مختلف اورنگ اصلی (Oramgasli)، مالایو، چینى و هندوى پاکستانى در مالزى زندگى مى‌کنند . قوم مالایو که هم در شبه‌جزیره و هم در جزیره زندگى مى‌کنند بیش از نیمى از جمعیت مالزى را تشکیل مى‌دهند و به لحاظ سیاسى مهمترین گروه کشور هستند. آنها زبان و فرهنگ مشترک دارند و قویا به اسلام پایبند هستند. بنابراین اسلام ویژگى مهمى است که نژاد مالایو را از اقوام دیگر متمایز مى‌سازد. چینى‌ها حدود یک سوم جمعیت شبه‌جزیره را تشکیل مى‌دهند و گروه همگونى هستند که از استان‌هاى جنوبى چین به مالزى مهاجرت کرده‌اند، ولى نسبت به مالایو‌ها از نظر زبان و مذهب کمتر همگن مى‌باشند. گروه‌هاى هندى و پاکستانى و تامیلى که از شبه‌قاره هند به مالزى مهاجرت کرده‌اند حدود ۱۰ درصد از جمعیت مالزى غربى را تشکیل مى‌دهند. علاوه بر این، گروه‌هاى کوچکى از اروپائى‌ها، آمریکائى‌ها، استرالیائى‌ها و عرب‌ها نیز در مالزى زندگى مى‌کنند.

مالزی شرقی 

جمعیت مالزى شرقى از نظر قومى به مراتب از مالزى غربى متنوع‌تر است. براین اساس، دولت این کشور سعى کرده است تا آنها را در هفت گروه قومى در ساراواک و هفت گروه در صباح سامان‌دهى کند، در حالى که ۲۵ گروه قومى در ساراواک و صباح، صرف‌نظر از بسیارى از قبایل کوچک زندگى مى‌کنند. گروه قومى عمده ساراواک چینى‌ها هستند که یک سوم جمعیت را تشکیل مى‌دهند. چینى‌هاى ساراواک از استان‌هاى جنوبى چین مهاجرت کرده‌اند، بنابراین ریشه منطقه‌اى مشترکى با چینى‌هاى شبه‌جزیره داشته، ولى تفاوت اندکى در گویش خود دارند. گروه‌هاى هاکا و فوچو روى هم رفته جمعیت چینى‌هاى ساراواک را تشکیل مى‌دهند.

جاذبه های توریستی 

شبه جزیره مالزی به سبب داشتن سواحل بی شمار و گوناگون در بخش‌های مختلف اش، یکی از بزرگترین و مهمترین مکان های غواصی در دنیا شمرده می‌شود. محدوده ساراواک به سبب داشتن آب های شفاف و گوناگونی ماهی‌ها از زیباترین جاذبه‌های مالزی به شمار می‌رود. طبیعت زیبا و استوایی مالزی مکان های متعددی را برای گردشگران علاقمند به طبیعت ارائه می‌کند.برج‌های دوقلوی پتروناس که متعلق به شرکت نفتی پتروناس مالزی می‌باشند در حال حاضر بلندترین برج های دوقلوی جهان می‌باشند که یکی از مکان های توریستی شهر کوالالامپور را بوجود آورده‌اند.

اخذ گواهینامه رانندگی در مالزی 

براي رانندگي در مالزي شما نياز به گواهينامه مالزيایی خواهيد داشت. براي اين منظور مي توانيد با مراجعه به اداره راهنمايي و رانندگي ايالت محل اسكان خود (JPJ ) مراجعه نموده و با ارائه اصل گواهينامه خود و ترجمه رسمي آن و پرداخت هزینه معین به همراه كپي گذرنامه و ويزا گواهينامه با اعتبار يكسال دريافت نماييد. بايد توجه كنيد اصل ترجمه گواهينامه شما بايد به تاييد بخش كنسولي سفارت رسيده باشد.شما مي توانيد براي رانندگي يا ماشين اجاره كنيد و يا ماشين خريداري نماييد. سيستم حمل و نقل عمومي مالزي به غير از قطارهاي شهري از كيفيت مطلوبي برخوردار نيست و قابل برنامه ريزي نيست. لذا خريد ماشين توصيه مي شود.

هزینه مواد غذایی در مالزی 

هزينه مواد غذايی و خوراک با توجه به محل زندگی و نيز سيستم تغذيه شخص متفاوت و بطور ميانگين براي هرنفر بين 600 تا 800 رينگيت درماه هزينه خواهد داشت. قيمت بعضي اقلام اساسي به طور ميانگين به شرح ذيل مي باشد:

هزینه ها بر واحد رینگت (RM) است و آخرین بروز رسانی آن در تاریخ آپریل 2013 می باشد.

فیله مرغ(1 کیلو )…………. 10.00 RM
قرص نان سفید (500 گرم) ……………. 3.00 RM
برنج (1 کیلو )………………………. 3.60 RM
شير( 1 ليتر)………. 5.30 RM
پنير محلی (1 کیلو)………….. 20.00 RM
سيب (1 کیلو)……………………… 6.50 RM
پرتقال (1 کیلو)…………………….. 7.00 RM
سيب زميني (1 کیلو)……….. 2.66 RM
گوجه فرنگي (1 کیلو)…………….. 4.62 RM
كاهو (1 گل)……………. 2.80 RM
تخم مرغ( 12 عدد)…….. 4.50 RM
آب معدني ( 1.5 لیتر)…… 2.00 RM
یک بسته سیگار (Marlboro)……… 10.00 RM

در كوالالامپور چندین سوپرماركت ايراني نيز موجود مي باشد كه قيمت هاي اجناس آنها با توجه به بعد مسافت و رقابت كم، حدود 2 تا 5/2 برابر ايران مي باشد.

هزینه های جانبی 

• هزينه حمل و نقل براي هر نفر با اتوبوس و مترو در ماه ……….. 100.00 RM
• هزینه تاکسی برای مصافت 1 کیلو متر …………. 2.00 RM
• بنزين هر ليتر ………….1.90 RM
• هزینه انرژی(برق،آب،سرما و گرما و جمع آوری زباله) ماهیانه برای یک آپارتمان 85 متری……. 152.27 RM

هزینه اجاره مسکن 

• اجاره ماهیانه آپارتمان ( 1 خوابه ) در مرکز شهر ……….. 1,200.00 RM
• اجاره ماهیانه آپارتمان ( 1 خوابه ) در اطراف شهر………. 700.00 RM
• اجاره ماهیانه آپارتمان ( 3 خوابه ) در مرکز شهر…………. 2,500.00 RM
• اجاره ماهیانه آپارتمان ( 3 خوابه ) در اطراف شهر……….. 1,200.00 RM

هزینه خرید مسکن

• خرید هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر ……… 4,951.40 RM
• خرید هر متر مربع آپارتمان در اطراف شهر…….. 3,767.37 RM
میانگین حقوق ماهیانه در حد متوسط بعد از پرداخت مالیات ……… 3,000.00 RM
درصد نرخ بهره وام مسکن سالیانه ……….. 5.00 درصد

وضعیت اقتصادی در مالزی 

كشور مالزي از نظر اقتصادي بسيار قوي است و رشد اقتصادي سريع اين كشور باعث پيشرفت زودهنگام تكنولوژيكي و فرهنگي اين كشور نسبت به سايركشورهاي منطقه گرديده است . اين كشور در حال حاضر پيشرفته ترين كشور اسلامـي و در بين كشورهاي پيشرفته جهان داراي رتبه هفدهم مي باشد. از نظر اقتصادي، صنعت بزرگترين بخش اقتصاد مالزي را تشكيل مي دهد. توريسم و مواد اوليه مانند نفت، روغن نخل، لاستيك طبيعي و چوب نيز سهم مهمي در اقتصاد مالزي دارند.

وجود سنگاپور و هنگ کنگ قطب های بزرگ اقتصادي؛ ژاپن دومين کشور صنعتی دنيا؛ چين غول صادرات ارزان قيمت؛ هند و استراليا در اطراف اين کشور؛ تنوع خاصی در نژاد و زبان ساکنان مقيم اين سرزمين را بوجود آورده است و کمک مهمی برای پیشرفت اقتصادی آن کشور مي باشد.

مالزی جزو محدود کشورهای آسيائی می باشد که دارای صنعت ماشين سازی داخلی می باشد. ثبات اقتصادی و سياسی مالزی باعث علاقه مند شدن سرمايه گذاران خارجی به سرمايه گذاری در اين کشور شده است.

مهمترين شرکای تجاری مالزی عبارتند از: ژاپن – آمريکا  – سنگاپور- انگلستان و آلمان.

جهان به دیده احترام به کشور مالزی نگاه می کند. مالزی یکی از ثروتمندترین کشورهای آسیایی است که به ثبات سیاسی و رشد سریع اقتصادی دست یافته و در آستانه ورود به شمار کشورهای توسعه یافته قرار دارد.

 

2 Comments

 1. محمدامیر

  سلام من لیسانس از دانشگاه علمی کاربردی میباشم ولطفا منو در این زمینه منوراهنمایی کنید هم از بعد هزینه و مسائل دیگه متشکرم.

  1. sara

   سلام
   برای دانشگاههای معتبر از نظر ایران احتمال گرفتن پذیرش ضعیف است.اما برای دانشگاههای خصوصی در مالزی احتمال بالایی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *